Освануо је дуго очекивани, а уједно и најлепши дан током школске године – дан завршетка школске године.

У петак, 19. јуна, звоно за први час у осам сати није означило почетак наставе, већ је најавило почетак званичне свечаности поводом завршетка школске 2025/2026. године. Ученици, колеге и родитељи окупили су се у дворишту Српског образовног центра „Никола Тесла” у Будимпешти. Свечани програм започео је интонирањем мађарске и српске химне. Потом је уследила пригодна рецитација на српском језику у извођењу Еме Гајић и Лава Вуковића, ученика 1. разреда основне школе, који су одушевили публику.

Одмах потом уследио је занимљив плес ученика другог разреда основне школе. Веште играче публика је наградила гласним аплаузом. Затим су талентовани ученици 3. разреда, Дејан Гажић и Мира Ана Масликота, изражајно извели рецитацију на мађарском језику, инспирисану завршетком школске године и почетком летњег распуста.

Након тога, ђаци трећег разреда извели су веома занимљив наступ са удараљкама. Деца су била веома вешта и нико није погрешио ритам.

Заједнички програм осмислиле су и увежбале учитељице Весна Зечев, Моника Орос, Мирјана Ковач и Јасмина Аџић.

Недуго потом уследио је говор Весне Рац-Петин Вејмоле, директорке Српског образовног центра „Никола Тесла” у Будимпешти, из којег овом приликом издвајамо следећи део: „Сваког јуна када се школска звона огласе последњи пут у овој школској години, застанемо на тренутак да погледамо пут који смо заједно прешли. Тај пут није био сачињен само од лекција, оцена, домаћих задатака. Чинили су га осмеси, дружења, нова открића, успеси, али и изазови из којих смо сви нешто научили.

Драги ученици, поносни смо на сваки ваш корак напред. Неко је ове године освојио награду, неко савладао градиво које му је задавало тешкоће, а неко стекао ново самопоуздање. Сваки од тих успеха је вредан поштовања.

Хвала наставницима који су својим знањем, стрпљењем и посвећеношћу били ослонац нашим ученицима. Хвала и родитељима који су били наши партнери у васпитању и образовању.

Желела бих да поделим са вама мисао која нас подсећа шта је суштина образовања: »Образовање није пуњење посуде, већ паљење пламена.«

Нека тај пламен радозналости знања и жеље за напретком, настави да гори у сваком од вас.

Пред нама је лето – време одмора, нових искустава и лепих успомена. Искористимо га да се одморите, проведете време са својим најближима и напуните батерије за нове изазове који нас чекају.”

На крају свечаног дела директорка Весна Рац-Петин Вејмола пожелела је ученицима пријатан летњи распуст, добро здравље и много радости. Своје обраћање завршила је  најавом датума одржавања поправних испита.

После свечаног обраћања директорке, ученици четвртог разреда извели су упечатљиву кореографију, која је завршена пуштањем балона, симбола завршетка школовања у нижим разредима. Раздраганој деци придружиле су се и Јасмина Аџић и Весна Пећовски, учитељице ученика 4. разреда. Инспирисани добрим расположењем, уз ритам популарне песме „Пусти, пусти моду” Здравка Чолића, заиграли су сви ученици и учитељице нижих разреда основне школе.

Гимназијалци и остали ученици српског училишта на Тргу ружа, предвођени својим разредним старешинама, пошли су у своја одељења, где су им подељена сведочанства. Декорацију свечаног програма урадила је Анита Шухајда, професорка ликовне културе.

Д. Д.