• w-googleplus

© 2016 Nikola Tesla Budapest

Последње вести
  • Славица Зељковић

Завршен финални турнир Отвореног првенства Будимпеште у женској и мушкој кошарци

Наше девојке и момци освојили бронзане медаље

Кошаркашки тимови Српске гимназије су се, захваљујући одличним играма у групној фази такмичења, пласирали на финални турнир Будимпеште. То значи да су ушли међу четири екипе у својој категорији. Већ тај пласман је значајан успех. Турнир је одржан 7. и 8. новембра у Кошаркашкој академији Хонвед.

Успех подмлађене мушке екипе

Мушка екипа предвођена професором и тренером, Дејаном Младеновићем је на финалном турниру после велике борбе, заузела треће место и освојила бронзану медаљу. Разговарали смо са тренером нашег тима, који нас је известио о турниру и пренео своје утиске:

„У првој утакмици смо се састали са тимом гимназије „UPG Veres Palne“ (65-53). Играли смо променљиво, добро смо стартовали, али смо потпуно подбацили у другој четвртини, и четвртој четвртини, изгубили смо снагу и концентрацију, што противник користи и постиже велику резултатску предност.

У другој утакмици смо доживели убедљив пораз од знатно квалитетније екипе, „Kолпинг“ гимназије састављене од играча из „Хонведа“( 81-47 ). Борили смо се и покушавали да пружимо отпор. На моменте смо и успевали, али није било довољно. Наши најуспешнији играчи су били Југовић Алекса са 17 поена, Вукичевић Милан са 9 и Панић Алекса са 8 и Марко Грковић са 17 поена.

Треће место и бронзана медаља није мали успех, али нам је јако жао што смо пропустили прилику да се пласирамо на ђачку Олимпијаду. С нестрпљењем очекујемо предстојеће такмичење на Затвореном првенству Будимпеште.“

Према мишљењима својих суиграча и тренера, Југовић Алекса, који игра на позицији центра, је био најпријатније изненађење турнира међу нашим играчима. Кошарком се бави скоро шест година. До доласка у Српску гимназију, играо је у кошаркашком клубу „Звезда“ из Жаркова. Ево, како он види турнир:

„На турнир смо отишли са пуно оптимизма, иако смо знали да ће бити јако тешко доћи до високо постављеног циља, а то је прво место. Одлучујућу утакмицу за бронзу смо почели одлично, али опет смо правили грешке које су нас довеле до великог заостатка за противником од чак 15 поена. На полувремену у свлачионици наш тренер Дејан Младеновић нам је кратким говором подигао мотивацију и у трећој четвртини као да је изашла нека друга екипа на терен, направили смо брзу серију 10-0 и до краја изједначили резултат, али смо у четвртој четвртини опет направили грешке које су нас спречиле да се квалификујемо за Државно првенство. Са терена смо, због тога, изашли погнуте главе, али ово треба да нас мотивише да наставимо да још више тренирамо и већ следеће године одемо на Отворено државно првенство.“

Наши бронзани момци

Наш тим сваке године претрпи велике промене због одласка матураната и сваке године се, у знатној мери, практично ствара нова екипа. На овом турниру је наступао у следећем саставу: Неорчић Иван 11. а, Панић Алекса 11. а, Грковић Марко 11. ц, Кркљеш Вукашин, Ђокић Вељко 10. б, Вукичевић Милан 10. ц, Јанковић Михајло 11. б, Јовић Петар 10. ц, Видак Стеван 9. а, Белић Петар 10. ц, Југовић Алекса 10. ц, Ћатић Алекса 10. ц, Кастратовић Стефан 9. ц. Тренер екипе је проф. Дејан Младеновић.

...и девојке:

Бјанка Кривокапић 9. а, Исмихана Шкријељ 11. ц, Лара Живковић 12. б, Исидора, Васиљковић 9. а, Сара Поповић 9. ц, Надиа Смаилбеговић 11. ц, Вања Настић 11. ц, Сања Алексић 12. б, Миладинка Павловић 12. б, Анђела Вукмир 9. б, Јована Ђошић 10. б и

дебитант у екипи, Наташа Улемек 9. ц.

Девојке су снажно желеле медаљу

О успеху женске кошаркашке екипе разговарали смо са њиховим тренером, Немањом Томашевићем:

„Као другопласирана екипа у својој групи, у конкуренцији четири тима, пласирали смо се у финални део турнира одмах иза екипе „Veres Palne“ гимназије, освајача првенства. У групној фази такмичења смо победили екипе „Szent Laslo“ i „Leövey“ гимназије. Као другопласирани тим из групе А у полифиналу за противника смо имали првопласирану и непоражену екипу групе Б, екипу спортске ТФ гимназије. У полуфиналну утакмицу смо ушли са великом жељом за победом и евентуалним изненађењем над апсолутно фаворизованом екипом ТФ гимназије. Равноправно смо се носили до 18. минута и резултат је све време био изједначен. Онда смо попустили, што је одлични противник искористио, освојивши у серији од 11 поена и на полувреме одлазимо са високом разликом од 14 поена у њихову корист. На крају, резултат је био 78:64. Девојке су заиста у овој утакмици дале свој тренутни максимум, нарочито имајући у виду да осим Надие Смаилбеговић, која игра за КК Вашаш, нико други не тренира у неком професионалном клубу, а екипа спортске ТФ гимназије у свом саставу има играчице попут Dombai Reke, репрезентативке Мађарске и 200 cm високу Czigler Dorku чланицу МТK, као и друге квалитетне играчице које тренирају у професионалним клубовима. У утакмици за треће место, састали смо се са екипом „Kölcsey“ гимназије. Брзо смо се опоравили од пораза у полуфиналу, и добили страшну жељу за освајањем бронзане медаље. Уз дисциплиновану, борбену и тимску игру, девојке су апсолутно контролисале меч и константно биле у предности од 10-так поена разлике. На крају смо славили убедљиву победу уз разлику од 14 поена, 85:71. Леп почетак школске и спортске године за женску кошаркашку екипу и одличан увод у Затворено првенство Будимпеште које нас ускоро очекује.

Надиа Смаилбеговић је једна од наших бронзаних кошаркашица: „Задовољне смо успехом који смо постигле. Пожртвовано смо играле једна за другу и осетиле шта значи бити тим. Девојке на терену су дале све од себе и бориле се, док су остале саиграчице на клупи показале шта значи искрена подршка. Видела се у свима нама жеља и воља за успехом и то нам је донело заслужену победу. Овај успех нам је дао мотив да у следећим такмичењима будемо још боље.“

Посебно нам је занимљиво било да добијемо изјаву дебитанта у женској екипи, Наташе Улемек: „Веома сам задовољна нашом игром. Екипа је дала све од себе са жељом да победимо и зато смо и успеле у томе. Ово нас је подстакло да будемо још боље и да остваримо што веће резултате. Повредила сам се у првој утакмици, али сам наставила и одиграла другу и надам се да сам на неки начин помогла својој екипи. Девојке на терену су имале велику жељу, биле су одличне, а такође и девојке на клупи које су навијале и бодриле нас, дале су велики допринос нашој победи. Биле смо пресрећне и сигурна сам да ћемо следећи пут остварити још бољи резултат.“