Ученици 9/а разреда Српске гимназије „Никола Тесла” у Будимпешти, на челу са својом разредном Весном Бабић Седлачек крајем протекле школске године посетили пећину у оквиру организоване школске екскурзије. До пећине у Будимским брдима нам је било потребно доста времена, а током пута смо мењали више превоза. На обиласку смо сазнали много ствари за које нисмо ни помишљали да има у пећини. Једно од највећих изненађења је било када нам је водич показао фосилизовану морску шкољку, што значи да је баш овде некада давно било море, баш занимљиво, зар не? Очекивали смо да ће унутрашњост бити много влажнија, али нам је разредна објаснила да је у мају највлажније због обилних киша.
Обилазак пећине није био баш лак за све ученике. Било је делова где смо требали да се пењемо уз високе степенице и пролазимо кроз уске пролазе, што је код неких изазвало страх. Сви ми смо помогли другарима да превазиђу све те препреке и успешно су их савладали. На крају смо се напокон вратили у нашу школу на прелепом Тргу ружа после толиког путовања, али знате шта, вредело је, пошто када сте са добрим друштвом и добром разредном све ће бити двоструко боље. Вероватно се питате где смо ми то заиста били, отркићу вам у ту тајну: пећина коју смо посетили и која ће нам остати у дугом сећању зове се Пал-велђи (Pál-völgyi barlang).
Маша Чукић, 9/а




