Последњег наставног дана школске 2025/2026. године, 19. јуна, са почетком у 15 часова, приређена је свечаност опраштања ученика осмог разреда Српске основне школе „Никола Тесла” у Будимпешти.
После свечаног дефилеа кроз ходнике украшене цвећем и свежом травом, осмаци су, предвођени својим разредним старешинама Невеном Богићевић Нађ и Моником Ристић, у пратњи ученика седмог разреда и наставника, ушли у свечано припремљену аулу. Декорацију лепо уређене сале, која је изграђена управо за овакве важне прилике у животу ученика, осмислиле су и реализовале професорке Изабела Борза, Сашењка Мељников Ивановић и Оливера Мунишић.
Ваља напоменути да је свечаности опроштаја најстаријих ученика наше основне школе на Тргу ружа присуствовао и Андрија Роцков, потпредседник Самоуправе Срба у Мађарској.
Програм је почео интонирањем мађарске и српске химне. Присутне ученике, наставнике, бројне родитеље и чланове породица поздравила је Калина Зељковић, ученица 9/а разреда гимназије, која је притекла у помоћ јер се једна ученица разболела.
На самом почетку програма изведена је симпатична сценска игра која приказује опраштање једне девојчице из породице Петровић од основне школе. Улоге су тумачили Ангелина Радовановић, Константин Вујаковић, Вук Кљајић, Лазар Агатоновић, Тамаш Терењи, Виктор Фоштић, Лена Шикић и Дамјан Виславски, талентовани ученици седмог разреда, као и већ поменута Калина Зељковић. У реализацији овог пројекта учествовали су и Лазар Стаматовић и Урош Виславски, ученици 9/а разреда.
Сценска игра била је веома маштовита, оригинална и лепо изведена. Током занимљиве представе приказивани су и слајдови са фотографијама слављеника из млађих дана, који су дочарали детињство, радост, доживљаје и успомене. Уз фотографије прочитане су и некдашње жеље и садашњи планови осмака који крећу у нове изазове ђачког доба.
Организатор ове за многе веома дирљиве и дуго памћење свечаности била је Оливера Младеновић Мунишић, професорка музичке културе, дугогодишњи хоровођа и разредни старешина седмог разреда, уз свесрдну подршку и помоћ ученика гимназијског 9/а разреда и њихове разредне Весне Бабић Седлачек. Тема игроказа била је веома добро одабрана и значајно је допринела лепој атмосфери која је владала у свечаној сали.
Двојезични опроштајни говор домаћина и организатора извели су Тамаш Терењи и Ангелина Радовановић, ученици седмог разреда, док су се у име слављеника, ученика осмог разреда, опростиле Мила Бошњак и Бене Бенкович.
Затим су представници осмог разреда предали букете цвећа својим разредним старешинама, али и учитељицама Јасмини Аџић и Весни Пећовски, које су их дочекале као малишане у првом разреду основне школе, као и професорки Оливери Младеновић Мунишић.
Потом се зачуо звук звона на улазу у стан породице Петровић. У посету су дошле директорка Весна Рац-Петин Вејмола и њена заменица Марина Бућан, задужена за рад наше основне школе у мађарској престоници. Оне су одржале пригодне говоре на мађарском и српском језику.
Директорка Весна Рац-Петин Вејмола поручила је осмацима да је веома поносна на све њих и да никада не забораве да су своје основношколско образовање завршили управо у нашој Српској основној школи на Тргу ружа, што је од посебне важности.
У знак захвалности, слављеници су уручили букете цвећа директорки Весни Рац-Петин Вејмоли и њеној заменици Марини Бућан.
На самом крају веома лепо успеле свечаности уручене су дипломе и поклон-књиге најзаслужнијим ученицима: Мили Бошњак, Петри Лендак, Ирис Еинвахтер и Марку Пушкашу.
Свечаност је завршена пуштањем балона са жељама слављеника у летњим сунцем обасјаном школском дворишту.
Д. Д.

























